Dlaczego kupujemy - sensowne zakupy

Proces zakupu

Kupowanie jako nabywanie właściwych własności, po jakiejś kwocie za konkretną sumę hajsu, służy zaspokajaniu konieczności ludzkich. Natomiast wraz z upływem lat robienie zakupów straciło swą pierwotną formę a stało się rozrywką i stylem życia.

Globalizacja

XX w. wspólnie z globalizacją, prostotą przemieszczania się nadzwyczaj szybko z odległych od siebie miejsc oraz mediami, które docierają do najdalszych zakątków, kuli ziemskiej skurczył się oraz nie zaskakuje swą obcością.

Konsument

Kto jest konsumentem? Tak właściwie każdy z człowieka, od niemowlaka aż po emeryta. Sprytnie skonstruowana i sztucznie napędzana machina podaży i popytu nie pozwala nam na pewno nie zapomnieć o naszej roli na rynku i produkuje sporo sztucznych potrzeb tej pory nam nieznanych. Wtłoczeni w pośpiech dnia codziennego nawet nie dostrzegamy mechanizmów manipulacji.

Impulsywne zakupy

Istotnie bezustannie przytrafia się, iż dokonujemy zakupów pod wpływem chwili, trendu, mody lub ponadto nagłej konieczności spowodowanej uszkodzeniem, który bardzo istotny jest do naszej powszedniej egzystencji. W obydwu przypadkach narażeni jesteśmy na kupowanie rzeczy o dyskusyjnej jakości. W pierwszej sytuacji są raz po raz dla nas zbędne, bez trudu moglibyśmy ich nie mieć.

Kupowanie dla przyjemności

Jak wynika z przeprowadzanych badań robienie zakupów bywa dla Polaków uciechą, łatwą i dostępną, substytutem odprężenia i rekreacji, wypełniaczem wolnego czasu. Nie zaopatrujemy się już z konieczności a z pasji samego kupowania.

Nie powinno się przekreślać myśli, iż konsumpcja to nie wyłącznie sprawunki w centrach towarowych, ale w dodatku zwyczajnie używanie z zakupionych dóbr, wizyty w kinie, na koncercie, czy też relaksacyjne oddawanie się pobudzającej ciekawość lekturze. Bez najmniejszych niepewności możemy uznać, iż konsumpcja jest nieodzownym elementem naszego życia.